Vyšetření probíhá pomocí štěrbinové lampy s digitální fotokamerou. Lékař díky ní vidí jakékoliv změny nebo příznaky nemoci na rohovce, přední komoře, duhovce, čočce a pomocí speciálních vyšetřovacích čoček i ve sklivci a na sítnici.
OCT udělá digitální fotografie očního pozadí a lékaři poskytne podrobné informace o sítnici. Přístroj pomocí laserového paprsku proměří a zmapuje sítnici a vytvoří řezy strukturou sítnice.
Pomocí počítačové perimetrie analyzujeme rozsah zorného pole. Hraje klíčovou roli při diagnostice řady očních onemocnění, jako je glaukom (zelený zákal), onemocnění zrakového nervu nebo očních příznaků neurologických onemocnění (např. roztroušená skleróza, mozková příhoda).
Přístroj zjistí tloušťku rohovky (optická pachymetrie) a spočítá nitrooční tlak z míry zploštění rohovky, k němuž dojde po fouknutí vzduchu do oka (tonometrie).
Jedná se o biomikroskop, který nám umí zobrazit veškeré struktury předního segmentu oka (spojivka, rohovka, přední komora, duhovka, zadní komora, čočka). Díky speciálním vyšetřovacím čočkám zobrazí i zadní segment (sklivec, sítnice včetně její periferie).
Vyšetření zraku na foropteru je velmi rychlé, precizní a pro pacienta snazší, protože v rychlém sledu vidí drobné nuance při aplikaci různě silné korekce. Přístroj umožňuje vyšetření refrakce s přesností na 0,12 dioptrie (běžně se vyšetřuje na 0,25) a stanovení osy astigmatismu na 1° (běžně se vyšetřuje na 5°). Spojení špičkového přístroje Visuphor 500 a Visuscreen 500 od firmy ZEISS umožňuje díky velmi přesné polarizaci pečlivě vyšetřit i prostorové vidění a následnou korekci tzv. prizmaty (zejm. u pacientů s dvojitým viděním).
OCT je dnes již standardem v ambulantních zařízeních. V našich ordinacích používáme špičkový přístroj Cirrus 5000 od firmy ZEISS, se kterým běžně pracují i fakultní a soukromé kliniky. Díky tomu si můžeme mezi sebou navzájem sdílet scany z vyšetření a sledovat možnou progresi či naopak ústup onemocnění. Nejčastěji OCT používáme u pacientů s glaukomem (zeleným zákalem), kde pravidelným vyšetřováním monitorujeme účinnost léčby (tzv. follow up) a věkem podmíněnou makulární degeneraci (VPMD).
Toto je nepostradatelné vyšetření u chorob zrakového nervu (zejména glaukom) a neurologických onemocnění obecně (roztroušená skleróza, mozkové příhody aj.). V našich ordinacích používáme špičkový přístroj Humphrey od firmy ZEISS.
U nás měříme nitrooční tlak bezkontaktní metodou, která je zcela šetrná k povrchu oka, a navíc eliminuje možnost přenosu infekce mezi pacienty. Náš špičkový přístroj Tonoref III udává přepočet nitroočního tlaku podle tloušťky rohovky (pachymetrie), kterou měří opticky neboli bezkontaktně.
Jsme tu pro Vás opět v pondělí 12. května v běžné provozní době.